ים הפיקסלים שמסביב: ביקורת מסך GIGABYTE G34WQC אולטרה רחב

מסך אולטרה רחב?

כשהוצע לי לבקר את מסך ה-GIGABYTE G34WQC, שהוא במקרה מסך אולטרה רחב וקעור בגודל של 34 אינץ', השבתי בחיוב להצעה. באותו רגע משהו בי ממש רצה להבין על מה כל הבאזז. הם חדשים יחסית, והם מצטלמים טוב – במיוחד הקעורים שבהם. אך מה אני – גילוי נאות – בחור בעל מסכים מרובים, אמצא באמת במסך שכזה? האם הוא יכול להחליף אותם? "זו הולכת להיות ביקורת מעניינת" הרהרתי לעצמי. ואכן, ביקורת מעניינת ביותר נמצאת לפנינו.

אז, מה הסיפור שלהם? מסכים אולטרה רחבים הם, באופן טבעי, בעלי רזולוציה רחבה במיוחד (רזולוציה של 3‎440×1440 במקרה שלנו, בעלי קנה מידה של 21:9), והמטרה שלהם היא להציע פתרון אלגנטי ונוח יותר עבור זוג מסכים. במשחקים הם אמורים לספק FOV (ר"ת Field of View) גבוה במיוחד, מה שבתאוריה נותן לשחקנים עם מסך שכזה יתרון שכן הם יכולים לראות תמונה רחבה יותר של המתרחש בסצנה. יתרון זה בא לידי ביטוי במשחקי FPS ברשת, ו-Esport באופן כללי, תאורטית.

הרזולוציה הרחבה במיוחד מציגה באופן תאורטי יתרון גם עבור יוצרים ומפתחים, אלו יכולים לפתוח כמה חלונות במכה אחת מבלי לאבד הרבה מקום בכל חלון וחלון. יתרון נוסף וגדול מאוד שמסך זה מציג הוא האפשרות לראות סרטים (אלו המתאימים, לפחות) ללא בארים שחורים אנכיים בכלל. מנגד, סרטים (וגם משחקים, אגב) שלא תומכים בקנה מידה שכזה יופיעו עם בארים שחורים אופקיים.

המסך שאנחנו הולכים לבקר אינו רק אולטרה-רחב אלא גם קעור. הרעיון מאחורי זה הוא לתת זווית צפיה היקפית בניגוד למסך שטוח אולטרה-רחב. כעת אנחנו במרחק ביקורת אחת מלהפוך את כל הנקודות התאורטיות הללו לנקודות בפועל. 

מסך G34WQC – תעודת זהות

 • פאנל VA קעור (1500R) 
 • גודל פיזי של 34 אינץ' (7‎9.2 x 33.72 ס"מ)
 • רזולוציה מקסימלית של 3‎440×1440, בתדר רענון של 144 הרץ
 • זמן תגובה של מילי-שניה (MPRT)
 • תמיכה ב-HDR-400, תמיכה ב-AMD FreeSync Premium
 • תבנית צבעים של 9‎0% DCI-P3 / 120% sRGB, הפועלת ב-8 ביט
 • זרוע המאפשרת גובה של עד 10 ס"מ והטיה של עד 20 מעלות
 • ניגודיות של 1:3000 (דינאמי- 1:12M), בהירות מקסימלית של 3‎50 cd/m2
 • רמקולים מובנים (2 וואט) ומסך מט הדוחה השתקפויות

אנבוקסינג והתקנה

כרוב המסכים, האריזה עצמה פשוטה, להוסיף פירוט של תכונות המפתח של מסך זה בצד שמאל למטה. ציפיתי לקופסא גדולה ואכן היא הגיעה. ההפתעה היחידה הייתה, בעצם, המשקל. הקופסא והמסך שבתוכו מאוד קלים להרמה. 

המסך הנ"ל ארוז היטב ויושב על ציפוי קלקר קשיח למדי שאף מקבע אותו בצורה מושלמת.

בקופסא, יחד עם המסך עצמו כמובן, קיבלנו כמה וכמה אביזרים. להלן:

 • מדריך התקנה ושימוש יחד עם ניירת אחריות
 • כבל מתח
 • כבל DisplayPort
 • כבל HDMI
 • כבל מתח תואם שקע אמריקאי

עוד באריזה, יחד עם המסך מצאנו את בסיס המסך, העשוי מתכת. תהליך ההתקנה הינו פשוט מאוד. היה עלי להשכיב את המסך ולהצמיד את ידיות המתכת אל החריצים שבזרוע המסך, איתה הוא מגיע. לאחר מכן, ללא כל צורך במברג, יש לחזק את הבסיס על ידי סיבוב נגד כיוון השעון של הבורג באמצעות ידית קטנה המתלבשת על הבורג – וכאן זה נגמר. בנוסף לא היה צורך להשתמש בחוברת ההוראות. ניתן להעמיד את המסך, והוא מרגיש יציב לחלוטין.

אומר שאני יודע להעריך התקנה פשוטה, וניכר שחברת GIGABYTE בהחלט חשבו על המשתמש בתכנון חלק זה. על מנת לשחק עם הגובה, יש לשלוף מגרעת מפלסטיק קשיח, לצורך ביטחון.

מבט מקרוב

הרושם הראשוני שמתקבל ממסך זה הוא חיובי מאוד. ה-G34WQC הוא אחד מהמסכים הנוחים ביותר שיצא לי להתקל בהם. ראשית, יש לציין שכוונון גובה המסך מגיע לגובה מספק לחלוטין. בסיס המסך נוח על השולחן גם כן ואינו תופס יותר מדי מקום. בנוסף, לטעמי האישי קיעור במסכים, באופן כללי, הוא גימיק ולא יותר מזה. אך במסך זה הקיעור הינו חשוב, שכן מסך רחב זה צריך להקיף אותך כמה שיותר, וכן, קיעורו בהחלט עוזר. 

ניכר שהמסך עצמו בנוי היטב, והוא כולל גבולות כמעט ולא קיימים. עוד כולל מסך זה מערך רמקולים סטריאופוני, אשר נמצא מתחת למסך יחד עם חריצי האוורור. אנו לא נעסוק בהם בביקורת זו, שכן זוהי תוספת נחמדה ותו-לא עבור פלח השוק שקונה מסך זה.

מאחורי המסך, דבר ראשון – בחלקו התחתון והימני נוכל למצוא כפתור בעל תזוזה משולשת, המיועד לשליטה בתפריט. הוא ממוקם בצורה שניתן להגיע אליו במהירות ונוחות. 

באמצע, באופן לא מפתיע במיוחד, נוכל למצוא את מערך החיבורים, אשר מתחיל מזוג כניסות HDMI, אליו מתלווה זוג כניסות DisplayPort וכניסת קול. יותר ימינה נוכל גם למצוא את שקע כבל המתח, כמובן.

עד כה התפעלנו מהקנקן, כעת נסתכל במה שבתוכו. אנחנו הולכים לבדוק את המסך מכל הכיוונים האפשריים ולהגיע למסקנה חותכת: האם הוא שווה את זה?

צבעים וחווית השימוש

מבחינת איכות התמונה וצבעים, לא צריך לעשות הרבה בכדי להתפעל מאיכות התמונה של המסך. הצבעים מדוייקים יחסית עבור מסך בעל פאנל VA. לא מצאתי גוונים שנראים "מתים" עם מסך זה. כמובן, זהו אינו מסך בעל פאנל IPS, מכל סוג שלא יהיה, אך רוצה לומר שלא מורגש חוסר כלשהו בחיות הצבעים ודיוקם. לפחות לא בנושא זה.

בנוסף, בהירות המסך המקסימלית הינה מספקת לחלוטין ואף יותר. מסכים מסויימים, במיוחד של חברת GIGABYTE יכולים להציג בהירות גבוהה אפילו יותר, אך אלו לא מתאימים לכולם, והבהירות של המסך הנ"ל היא בדיוק ה-Sweet Spot. לא הרגשתי, גם בסצנות חשוכות, שבהירות המסך מונעת ממני להנות מאיכות הצבעים. רמת השחורים אף היא ראויה לשבח, והיא בהחלט מדוייקת, זאת הודות לפאנל VA, שזהו היתרון העיקרי שלו על פאנלים מסוג IPS.

ולסיום, HDR. מסך זה מציג תמיכה של HDR 400. שבתאוריה אמור להביא איתו צבעים הרבה יותר חיים בהשוואה לאלו המוצגים בתוכן שאינו תומך HDR. בפועל, מסך זה לא יוכל לעמוד במשימה, אך לא דבק בו שום רבב: זהו מסך לסביבת Windows, ונכון לכתיבת שורות אלה התמיכה ב-HDR בסביבת Windows לוקה בחסר ומציגה, באופן אירוני כאשר היא דולקת, צבעים דהויים במיוחד. 

בעבודה רגילה המסך בהחלט מציג יתרון של ממש על פני מסך בעל קנה-מידה רגיל. יש מקום לכל חלון ואפליקציה, והרבה ממנו. חדות המסך היא לא פחות ממעולה, ופיקסלים? לא ניתן להבחין בהם. כפי שהייתי רגיל בעבודתי עם מסכים מרובים, הצבה של חלונות אחד ליד השני הייתה קלה ועם מספיק מקום לכל אחד מהם.

במשחקים, שזהו התחום המרכזי שהמסך תוכנן עבורו, החוויה לא ניתנת לתאור במילים. ה-FOV המורחב לא רק משדרג את חווית המשחק אלא גם נותן לו יתרון במשחקים תחרותיים, דוגמת Call of Duty. במשחקים התומכים, לחלוטין ניתן להרגיש שהמסך מקיף אותך ומכניס אותך אל תוך המשחק. במשחקים התומכים, כאמור – לא כל המשחקים יודעים לנצל את השטח הרחב, במקרה זה תמצאו את עצמכם משחקים עם שוליים שחורים אנכיים, וזה פחות נעים. מנגד, ברשת ישנם כלים ואפליקציות רבות המתאימות נתח גדול ממשחקים אלו לרזולוציה הרחבה. 

כמובן, איך אפשר לשכוח את תדר הרענון (144 הרץ) והתמיכה ב-FreeSync? משחקים רצו באופן פנטסטי. התזוזה חיה לחלוטין, וכמו בכל מסך בעל תדר רענון גבוה יותר מ-60, בהחלט ניתן להרגיש בהבדל. כמו כן, מהירות התגובה של 1 מילי-שניה העניקה לי חווית משחק מהירה וחסרת "מריחות".

בסרטים וסדרות, אשר רובם המכריע באופן טבעי תומך בקנה מידה של 21:9, ההנאה הייתה עצומה. זהו אינו מסך 4K (ניתן למקם אותו באמצע) אך תכנים ברזולוציה הזו נראים חדים כתער, ויש כאן ניצול מלא של הרזולוציה עד לפיקסל האחרון. כמו במשחקים, החוויה מגיעה לשיאה כשאתה מרגיש שהמסך פשוט "עוטף" אותך. זה קצת פחות מול הסצנה אלא יותר בתוכה, וזה נהדר. גם תכני 1080p נראים נהדר במסך זה הודות ל-Upscaling מוצלח.

מבחנים נוספים

הנושא הבא הוא נושא זוויות הצפיה. מלכתחילה לא הגעתי בציפיות גבוהות מפאנל מסוג VA. אבל הופתעתי שגם בנושא זה חברת GIGABYTE דאגה לספק את החוויה המקסימלית. נכון, אי אפשר לקבל זוויות צפיה מושלמות, אך בישיבה אל מול המסך, ולפעמים גם קצת בהטיה מסויימת, לא ניתן להרגיש עיוות צבעים כלשהו, גם לא בסצנות החשוכות – וזה נתון חשוב. עם זאת, נושא זוויות הצפיה הופך לטיפה- רק טיפה- בעייתי כאשר מסתכלים מהצדדים. כאן ניתן להבחין בעיוות הגוונים, אך רק ברמת איכות התמונה ולא ביכולת להבחין במה שקורה או כתוב על המסך.

ולסיום, Bleeding. תופעה אשר מתרחשת במסכים רבים בסצנות חשוכות. אני שמח לבשר שבמסך זה לא הרגשתי כלל וכלל בתופעה הנ"ל. כמובן שאף מסך אינו חף מהתופעה לגמרי, ורק כאשר שמתי מסך שחור יכולתי להבחין ב-Bleeding. אך ראיתי מקרים גרועים בהרבה.

ולסיכום

נהנתי מאוד לבקר את מסך ה-G34WQC של חברת GIGABYTE. ניכר שהוא עושה את עבודתו בצורה מושלמת כמעט בכל אספקט. הצבעים שהמסך מציג הם טובים למדי. חווית הפאנל הקעור והרחב במיוחד שדרגה את חווית המשחק שלי בכמה וכמה רמות, ובסרטים יכולתי להנות מכל הסצנה. עבודה רגילה אף היא הייתה יוצאת דופן, עם שטח גדול במיוחד עבור כל מה שרק הזדקקתי לו.

אבל, זה לא נגמר פה, שמרתי את הטוב לסוף. מסכים בקטגוריה זו מתחילים מתג מחיר גבוה בהרבה – אבל לא המסך הזה. המסך הנ"ל שובר את השוק, והוא זמין לרכישה במחיר של 2170 ש"ח בלבד

הטוב

 • צבעים עשירים יחסית לסוג הפאנל
 • חוויה היקפית הודות למסך רחב וקעור
 • זמן תגובה אפסי וחסר מריחות
 • זוויות צפיה טובות יחסית לסוג הפאנל
 • חווית משחק מהירה הודות לתדר הרענון
 • מחיר נמוך במיוחד

הרע

 • לא ניתן להנות מתמיכת ה-HDR
 • מעט Bleeding

והמסקנה

בתחילת הביקורת שאלתי את עצמי האם המסך הנ"ל יכול להחליף זוג מסכים, והתשובה היא כן, בהחלט. ובכן, מה היה לנו כאן, בגדול? מסך מרשים שעבר את כל המבחנים שלנו (ואף היה קשה להפרד ממנו), בעל תג מחיר נמוך בהרבה ממתחריו. לכן, למסך הנ"ל אעניק לא רק מדליה אחת, אלא זוג מדליות: מומלץ, והתמורה הטובה ביותר למחיר.

אורי כרמי (ריי)

אורי כרמי (ריי)

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolorLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscingLorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *